Apkārtnē

Aktivitātes apkārtnē

Trommeļa pils

Seni nostāsti vēstī, ka 14.gs. Melnsilā, pašā jūras krastā, dzīvojis vienīgais, īstais latviešu jūras laupītājs Trommels, kuram piederējusi Trommeļa pils uz augstas kāpas Baķupītes kreisajā krastā. Kamēr kuģi pie Melnsila gaidījuši ceļavēju, lai varētu apbraukt netālo Kolkasragu, Trommels kuģus aplaupījis un salaupītos dārgumus noglabājis pils pagrabos. Pils vieta un mūri esot bijuši redzami vēl 19.gs beigās un 20.gs. sākumā, kad vietējie iedzīvotāji akmeņus un ķieģeļus izmantojuši māju būvē. Trommeļa pils mūsdienās vairs nav redzama, bet viduslaiku nocietinājuma vieta, kas ir valsts nozīmes arheoloģisks piemineklis, un apslēpto dārgumu meklētāju sarakātās bedres kāpā ir apskatāmas vēl šodien. Pils atrodas Rojas pagastā, 400 m ziemeļaustrumos no Melnsila ciema veikala, 100 m no Krauju mājām.

Slīteres nacionālais parks

Slīteres nacionālais parks ir fascinējošs dabas veidojums, kas izveidojies no Baltijas ledus ezera gultnes pirms vairākiem tūkstošiem gadu. Slīteres nacionālā parka platība ir 16360 ha un līdz šim mūsdienu pasaulē neviens šāda veida dabas komplekss nav pārspējis to platības ziņā. Slīteres nacionālais parks dabas mīļotājiem piedāvā gandrīz neskartas dabas piedzīvojumus – parka ģeoloģisko un bioloģisko daudzveidību – mežu, purvus, kāpas un ieplakas, retas augu sugas un aizsargājamu dzīvnieku un putnu sugas. Apmeklētājiem ir izveidotas 4 dabas takas, skatu platformas, velotrases, kas ved cauri visam Slīteres nacionālajam parkam. Dodies Slīteres nacionālā parka iepazīšanas izbraucienos videi draudzīgi un ērti! Šeit atrodas viens no populārākajiem Latvijas tūrisma objektiem – Kolkas rags, kuru gada laikā apmeklē vairāk nekā 50 000 ceļotāju, bet putnu pavasara migrāciju laikā stundas laikā pār to pārlaižas10 000 tūkstošu putnu. Tāpat parka teritorijā atrodams senas liecības par lībiešu zvejniekciemiem un to kultūru.Slīteres nacionālajā parkā valda miera, klusuma un dabas likumi. Šeit var dzirdēt ne tikai dabas balsi, bet arī kā sirds pukst!

Ēvažu stāvkrasts

Ēvažu stāvkrasts var dižoties ar saviem izmēriem, tas ir augstākais visā Rīgas jūras līča piekrastē, to augstumā pārsniedz tikai nedaudz vien Jūrkalnes stāvkrasts. Tas atrodas dažu minūšu gājienā no “Melnsila” kempinga. Ēvažu stāvkrastu var sasniegt gan pa taciņu no stāvkrasta augšmalas, kur var vērot jūras panorāmu un saules spožuma piepildītus saullēktus, gan pa lejas daļu gar jūras krastu, kur vētrainākā laikā var spēkoties ar jūras vēju un mēģināt pāršalkt skaļumā priežu šalkas. Ēvažu stāvkrasts atrodams pie pašas Slīteres nacionālā parka robežas, braucot pa Rīgas – Kolkas šoseju. Ēvažu stāvkrastā var uzņemt dabas spēku, piepildīt sevi ar jūras vēja stiprumu un saullēkta sparu!

Baltā kāpa

Apmēram no Kaltenes līdz Slīteres nacionālā parka robežai starp šoseju un jūru ir valsts mežu josla. Aizsargājamākais punkts šai piekrastes posmā ir 20 m augstā Pūrciema Baltā kāpa, kas atrodas 500 metru attālumā no jūras piekrastes līnijas un izveidojusies pirms 6000 gadiem. Pūrciema Baltā kāpa ir valsts nozīmes arheoloģisks piemineklis un tā piesaista ar savu pirmatnējo dabu, senatnīgo pamatīgumu un patiesiem stāstiem par to, ka šeit atrastas pirmatnējās akmens laikmeta civilizācijas apmetnes Latvijas ziemeļrietumu piekrastē, ko var apskatīt jebkurš interesents. Pūrciema Baltā kāpa piedāvā patīkamu atpūtu svaigā gaisā – īpaša pastaigu taku 900 m garumā gar Pilsupītes krastiem, labiekārtotu teritorija, koka laipas ērtākai pastaigai pa senatnīgajām takām, plašus skatu laukumus un atpūtas vietas! Dabas draugi novērtēs Pūrciema Baltās kāpas pirmatnējo dabas ainavu un dabas radīto, nomierinošo atmosfēru!

Dabas piemineklis “Kaltenes kalvas”

“Kaltenes kalvas” ir unikāls, vienīgais šāds veidojums Latvijā. Kas tad ir “Kaltenes kalva”?! Tie ir lieli, vaļņveidīgi akmens krāvumi, kas apauguši ar mežiem. Tie izveidojušies pirms vairākiem tūkstošiem gadu, atkāpjoties Baltijas ledus ezeram. Tomēr Rojā vietējiem iedzīvotājiem ir savs stāsts stāstāms: “Sen senos laikos vells ness’ akmeņs’ no Zviedrijs’ uz Talsim, lai būvēt desmito pakaln’, bet darijs’ to tik lēn’, ka nav paspējs’ pa tums’. No rīt’ nodziedot vietējam Kaltens’ gailim, tas nomet’ akmeņs’ kur pagadās.” Tas, kurai versijai ticēt, lai paliek jūsu ziņā! Varbūt jums radīsies pašiem sava versija par šo unikālo akmens un meža veidojumu, kad būsiet apmeklējuši šo stāstiem un teikām apvīto, valsts nozīmes īpaši aizsargājamo dabas pieminekli! “Kaltenes kalvas” var apskatīt izejot īsāku (800 m) vai garāku (1, 5 km) pastaigas maršrutu.

Rojas zvejniecības muzejs

Lai spētu sajust senatnīgo zvejniekciema noskaņu, jāsāk ar Rojas zvejniecības muzeja apmeklējumu!Pateicoties iedzīvotāju atsaucībai, muzejā ir apkopots plašs vēsturiskais materiālu kopums par piekrastes ciemu vēsturi. Šeit varēs iepazīt zvejniecības un zivju apstrādes vēsturi no 19.gs līdz mūsdienām, Līvu krastu, burinieku būves īpatnības 19.gs, kā radusies Rojas jūrskola un iepazīt personības, kas Rojas vārdu nesušas tālāk Latvijā un pasaulē, kā, piemēram, Krišjānis Valdemārs. Klausoties vietējā gida stāstījumā būs iespējams ne tikai plašāk izzināt Rojas novada vēsturi, bet arī iemācīties jūrnieku mezglu siešanas tehniku!

Ragu muzejs Vaides “Purvziedos”

Ikvienam no mums ir kāda aizraušanās, arī mežsargam Edgaram Hausmanim tāda ir! Viņš veido meža dzīvnieku ragu kolekciju. Kolekciju neveido medību trofejas, bet vērtīgi meža atradumi, ko ragu maiņas brīdi meža dzīvnieki ir atstājuši Slīteres mežos. Trīsdesmit gadu laikā savākto ragu kolekciju (vairāk kā 550 meža dzīvnieku ragi) var apskatīt Kolkas pagasta, Vaidē. Šī ir viena no retajām vietām, kur līdz mūsdienām ir uzturēti lībiešu sētām raksturīgie žogi. Pie sētas aug kupla parastā īve. Un šeit tiek piedāvāta vienreizēja iespēja, pasēdēt krēslos, kas veidoti no aļņu un briežu ragiem!

Kolkasrags

Kolkasrags ir izteiktākais zemesrags Latvijas piekrastē, kuru var atrast dodoties uz tālāko ziemeļu punktu Kurzemes pussalā. Kolkasrags ir atklātās Baltijas jūras un Rīgas līča satikšanās vieta, kur notiek abu “jūru” viļņu saduršanās un jūras spēka apmaiņa. Rags kā sēklis zem ūdens turpinās vēl 6 km garumā, un tā muguru jūra apskalo 0,5-3 metru dziļumā. Sēkļa galā uz mākslīgas salas atrodas Kolkas bāka. Šeit iespējams izbaudīt saullēktus un saulrietus vienuviet, divu jūru bangošanu un jūras putnu sinhronizēto spārnu vēzienu atbalsi, nolaižoties turpat blakus!

Rojas brīvdabas virvju taka

Rojas brīvdabas 3 līmeņu virvju taka ir vieta, kur var sevi fiziski uzlādēt gan liels, gan mazs! Virvju taka atrodas pie Rojas pludmales un ir izvietota teritorijā augošajās priedēs. Fizisku enerģijas uzlādi dos priežu meža stiprinošais un dziedinošais gaiss, 15 šķēršļu un 3 nobraucienu fiziskais izaicinājums, kura laikā ikkatrs spēs uzzināt savu spēku robežas!

Dundagas pils

Ziemeļkurzemes lielākā pils, Dundagas pils, ir celta 13.gs. un vēl aizvien ir labi saglabājusi savu senatnīgo pils profilu. Lai arī tā ir pārdzīvojusi vairāku saimnieku maiņu, uguns postu, pārbūves, un tomēr, mūsdienās tā ir viena no vērienīgākajām vietām, kur cilvēki svin dzīvi un svētkus!Dundagas pils būs labs atklājums visiem netradicionālo naktsmītņu mīļotājiem, jo šeit tiek piedāvātas ērtas un lētas nakšņošanas iespējas, kā arī piedāvā iespēju pārliecināties, vai tiešām pilī vēlās nakts stundās ir iespējams satikt leģendāro Zaļo jumpravu?

Pāces vilnas fabrika

Pāce ir vienīgā vieta Kurzemē, kur vēl pārstrādā vilnu un, cik mums zināms, arī vienīga vieta Latvijā, kur veic pilnu vilnas pārstrādes procesu, izmantojot senas ražosanas iekārtas, kas piešķir dzijai unikalitāti un raksturīgo Latvijas lauku dzijas šarmu. Garantējam, ka dzija nav tās sākotnējā apstrādes procesā ķīmiski apstrādāta- karbonizēta ar spēcīgiem ķīmiskām vielām, kas "izēd" ārā netīrumus un augu daļiņas no nemazgātas vilnas, kas tajā "ieķērusies", aitām mielojoties ar sienu, zāli. Dzijā ir maksimāli saglabāta dabīgā viela- lanolīns (aitu tauku dziedzeru sekrēts), kas nodrošina, lai vilna (dzija) sildītu.

Eksotisko dzīvnieku parks Dundagā

Dundagas centrā. Ģimenēm ar bērniem, skolēniem un citiem interesentiem, iepazīšanās ar eksotiskajiem mājdzīvniekiem: alpaki, lamas, strausi, šinšilas, pundurtruši, minicūciņas, aitu cūkas, kamieļi, mandarīnpīles, cekulpīles, pāvi, zilā govs u.c